Oświetlenie szlabanu parkingowego – jakie warto wybrać?

NBS System - baner - oświetlenie szlabanu parkingowego

Najważniejszą rolą szlabanu parkingowego, jest ograniczenie możliwości wjazdu na dany teren dla osób nieupoważnionych. Żeby jednak szlaban spełniał tę rolę w pełni bezpiecznie, należy zadbać o odpowiednie systemy zabezpieczeń szlabanu, m.in. fotokomórki, czujniki amperometryczne. Równie istotna jest odpowiednia widoczność szlabanu parkingowego po zmroku, a także w przypadku ograniczonej widoczności (np. mgły, dużego zachmurzenia, opadu deszczu lub śniegu). Jakie wyposażenie dodatkowe znacząco podniesie widoczność i jednocześnie bezpieczeństwo użytkowania szlabanu? Zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Lampy sygnalizacyjne do szlabanów parkingowych

W znaczący sposób widoczność szlabanu poprawia montaż specjalnych lamp sygnalizacyjnych. Montuje się je na słupkach szlabanów parkingowych, w celu zwiększenia bezpieczeństwa osób korzystających z parkingu, a także pieszych i innych uczestników ruchu drogowego. Lampy ostrzegawcze dostępne są w różnych wariantach – mogą różnić się trybem pracy. Najczęściej stosuje się lampy oświetleniowe (oświetlające obszar w pobliżu szlabanu cały czas, przechodzą w tryb mrugania w momencie, gdy uruchamiany jest szlaban) oraz mrugające – czyli wariant stosowany, jako oświetlenie ostrzegawcze, uruchamiane w momencie pracy szlabanu.

Najczęściej lampy sygnalizacyjne do szlabanów wyposażone są w energooszczędne diody LED. Takie rozwiązanie zapewnia wydajne działanie przez długi czas, w różnych warunkach i niewielki pobór energii elektrycznej. Lampy oświetleniowe i sygnalizacyjne wyposażone są w anteny, które reagują na sterowanie pilotem – gdy użytkownik zbliża się do szlabanu, klikając na pilocie odpowiedni przycisk, podnoszący jego ramię, wówczas antena lampy wyłapuje sygnał i uruchamia oświetlenie ostrzegawcze.

Oświetlenie szlabanu za pomocą taśmy LED

Innym dostępnym rozwiązaniem są taśmy LED montowane do ramienia szlabanu, na znacznej części jego długości. Wybierając taśmę LED jako oświetlenie dodatkowe, należy dopasować jej długość do wymiarów szlabanu. Światła diodowe LED mogą działać jako światła ostrzegawcze, mrugając w momencie używania. Istnieją także modele diod LED, które za pomocą koloru światła sygnalizują, czy szlaban jest w trybie pracy, czy spoczynku. Kolor czerwony ciągły – gdy szlaban jest zamknięty, czerwony mrugający – ramię szlabanu w ruchu, zielony – podczas pełnego otwarcia ramienia.

Jako dodatek do oświetlenia szlabanu parkingowego można zastosować odblaskowe naklejki ostrzegawcze. Dzięki temu ramię szlabanu będzie lepiej widoczne nawet gdy znajduje się ono w spoczynku.