Systemy zabezpieczenia szlabanów – jakie warto wybrać?

Jednym ze skutecznych systemów organizacji ruchu są szlabany parkingowe. Doskonale sprawdzają się, jeżeli chcemy ograniczyć wjazd na dany teren – na przykład na osiedle zamknięte albo na parking firmy czy też instytucji. Jednak stosując szlabany należy pamiętać o odpowiednich systemach zabezpieczeń, które ochronią osoby znajdujące się w bezpośrednim kontakcie ze szlabanem, a także samo urządzenie przed ewentualnymi uszkodzeniami. Dziś przedstawimy systemy zabezpieczające, które powinny znaleźć się w każdym szlabanie.

Fotokomórki i czujniki amperometryczne – ochrona przed uderzeniem

Przy intensywnym i dynamicznym ruchu może dojść do sytuacji, kiedy samochód, pieszy lub inny obiekt znajdą się w linii pracy ramienia szlabanu. Uderzenie szlabanu może być niebezpieczne dla zdrowia pieszego, a także spowodować uszkodzenie samochodu. Dlatego warto zwrócić uwagę czy szlaban wyposażony jest w odpowiednie systemy zabezpieczające. W przypadku wielu modeli istnieje możliwość doposażenia szlabanu w opcje dodatkowe. Jedną z funkcji zwiększającą bezpieczeństwo jest wbudowany czujnik amperometryczny – często takie rozwiązanie znajduje się w automatycznych bramach garażowych. Czujnik amperometryczny wykrywa przeszkodę znajdującą się na linii ruchu szlabanu. W momencie wykrycia przeszkody, ruch ramienia szlabanu zostaje wstrzymany przez siłownik, co zapobiega uderzeniu.

Podobną funkcję pełnią fotokomórki. Najczęściej montowane są dwie fotokomórki – jedna z nich instalowana jest na obudowie silnika szlabanu, a drugą umieszcza się w miejscu, gdzie ramię szlabanu się kończy – najczęściej na dodatkowym słupku, podporze stałej ramienia szlabanu ewentualnie można wykorzystać istniejącą infrastrukturę. W sytuacji, gdy pojazd wjedzie w obszar działania fotokomórek szlaban nie opadnie. Jeżeli obiekt znajdzie się w tym miejscu w czasie opadania szlabanu, wówczas ramie zmieni swój kierunek ruchu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że system ten potrzebuje kilku sekund na zmianę kierunku działania, dlatego warto zamontować jeszcze jedną fotokomórkę – w odległości około 1 metra od szlabanu. Fotokomórki zwykle montuje się na wysokości około 50 cm nad podłożem. Jeżeli montujemy fotokomórki do szlabanu przed wjazdem na teren firmy, gdzie w ruchu często uczestniczą samochody dostawcze, ciężarowe, wówczas warto zamontować fotokomórki na wysokości około 1 metra nad powierzchnią podłoża.

Pamiętajmy, że dobór odpowiednich akcesoriów do szlabanu nie tylko poprawia funkcjonalność urządzenia, ale także bezpieczeństwo użytkowania.