Szlabany wjazdowe na parking, do firmy lub posesji

Szlabany wjazdowe na parking są jednym z najpopularniejszych rozwiązań na sprawne sterowanie ruchem pojazdów i zabezpieczenia terenu przed wtargnięciem osób trzecich. Ustawiane są przy wjazdach do zakładów pracy, prywatnych posesji czy na parkingi przy dużych obiektach handlowych lub osiedlach. Zapewniają poczucie bezpieczeństwa, a dodatkowo są skuteczną metodą na kontrolowanie ruchu. Stosunkowo niewielki koszt zakupu szlabanu zachęca do skorzystania z tego udogodnienia. Żeby szlaban spełniał swoje zadanie, powinien zostać optymalnie dopasowany do naszych potrzeb.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze szlabanu wjazdowego?

Żeby zapewnić sobie maksimum funkcjonalności i uniknąć częstego serwisu, trzeba wiedzieć, czym się kierować przy wyborze odpowiedniego szlabanu. Na które parametry warto więc zwrócić uwagę?

  1. Długość ramienia i szerokość wjazdu

Ta cecha jest szczególnie ważna w momencie dopasowania szlabanu do naszych potrzeb. Ramię powinno zasłaniać cały przejazd. Najczęściej wybierane długości mieszczą się w przedziale od 2,5 do 8 metrów, ale sięgają nawet 12 metrów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że większa długość szlabanu wiąże się z dużym obciążeniem, co może skutkować zmniejszeniem trwałości i częstszym występowaniem awarii. Do takich konstrukcji zaleca się zastosowanie podpory.

  1. Częstotliwość i szybkość otwierania

Równie istotne jest przeznaczenie szlabanu – na małym osiedlu panuje inne natężenie ruchu niż w dużej firmie. Inna będzie więc częstotliwość otwierania i zamykania. Większa intensywność pracy będzie wymagała innego rodzaju szlabanu. W przypadku dużej dynamiki ruchu pojazdów ważna będzie też zwiększona szybkość otwierania przejazdu. Im dłuższe ramię, tym więcej czasu potrzeba na otwieranie i zamykanie szlabanu.

  1. Elementy zabezpieczające

Niezbędne będzie też zadbanie o zabezpieczenia, które uniemożliwią niekontrolowane opadanie ramienia w momencie, kiedy znajduje się pod nim samochód lub, co gorsza, człowiek. W tym przypadku stosuje się przede wszystkim fotokomórki zabezpieczające lub pętle indukcyjne. Niektóre modele szlabanów mają wbudowany czujnik przeciążeniowy, który spowoduje zatrzymanie ramienia w momencie rozpoznania przeszkody. Innym rozwiązaniem są też lampy, semafory lub diody ostrzegawcze.

Jaki szlaban parkingowy wybrać?

Mamy do wyboru kilka rodzajów szlabanów wjazdowych. W przypadku mniejszych obiektów doskonale sprawdzi się szlaban ręczny. Jeśli częstotliwość wjazdów jest duża i zależy nam na sprawnym regulowaniu ruchu, najlepszym wyborem będzie szlaban automatyczny. Trwałym i idealnie przystosowanym do większej intensywności pracy wyborem będą szlabany elektromechaniczne i hydrauliczne.

Trwałość i funkcjonalność szlabanu zależy przede wszystkim od przemyślanego i rozsądnego doboru urządzenia. W razie wątpliwości w związku z wyborem odpowiedniego sprzętu, warto skorzystać z porady fachowców. Zapraszamy do kontaktu!