Prawidłowy montaż bramy garażowej a jej trwałość

Wybierając bramę garażową do nowej inwestycji lub wybierając nową bramę garażową do remontowanego obiektu, zwracamy uwagę na wszystkie istotne parametry. Dbamy o to by brama garażowa, którą zakupimy do naszego garażu miała odpowiedni współczynnik przenikani ciepła U, aby uniknąć strat ciepła w budynku. Zwracamy także uwagę na jakość zastosowanych materiałów, odporność na wodę, a także estetykę, by brama pasowała do bryły budynku. Coraz więcej klientów jest także świadoma, że warto wybierać bramy garażowe renomowanych producentów – przede wszystkim ze względu na jakość produktów i serwis gwarancyjny. Te czynniki są bardzo ważne dla zachowania długiej trwałości bramy garażowej, jednak równie kluczowy jest prawidłowy montaż bramy garażowej.

Jak przygotować otwór montażowy na bramę garażową?

Zanim przejdziemy do montażu bramy garażowej, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu przestrzeni w garażu. Podczas budowania pomieszczenia garażu lub lego remontu oraz prac wykończeniowych bardzo istotna jest precyzja – jakość i staranność wykończenia ma bezpośredni wpływ na trwałość i żywotność bramy garażowej.

Najlepszym czasem na montaż bramy garażowej jest moment, kiedy pomieszczenie jest jeszcze puste, ale wykonane zostały wszystkie prace wykończeniowe. Należy oczywiście zadbać o uprzątnięcie garażu, aby ewentualne zanieczyszczenia i pył nie dostały się do elementów bramy garażowej, co mogłoby zakłócić jej prawidłową pracę. Jeżeli zdecydowaliśmy się na bramę z napędem, wówczas musimy pamiętać o doprowadzeniu zasilania i zapewnieniu odpowiedniej ilości przestrzeni, aby bez przeszkód zamontować wszystkie elementy.

Kluczowe w przygotowaniach do montażu bramy garażowej jest przystosowanie otworu, w którym zostanie zamontowana brama. Bardzo ważne jest precyzyjne przygotowanie nadproża i węgarków. Oczywiście elementy te powinny być otynkowane, pomalowane i wysuszone, zanim przystąpimy do montażu. Należy też zwrócić uwagę na ustawienie węgarków względem siebie – powinny być idealnie równoległe, aby zachować równomierny rozkład sił oddziałujących na bramę podczas jej użytkowania.

Bardzo ważnym elementem jest także przygotowanie posadzki w garażu – również fragmentu na wysokości ościeżnicy. Podłoga powinna być dokładnie wypoziomowana. To zmniejszy ryzyko powstania szczeliny przy całkowitym zamknięciu bramy garażowej (straty ciepła) i nierównego opadania bramy.

Precyzyjne przygotowanie przestrzeni, w której zostanie zamontowana brama garażowa, jest bardzo istotne i pozwala uniknąć ewentualnych usterek i szybszego zużywania się niektórych elementów, na skutek błędów montażowych.