Pętla indukcyjna – idealne rozwiązanie do automatyzacji systemów parkingowych

Systemy parkingowe umożliwiają odpowiednią organizację ruchu w przestrzeni parkingowej lub w strefach o ograniczonej dostępności. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom możliwa jest automatyzacja obsługi systemów parkingowych, co przekłada się na komfort użytkowników i poprawę wydajności. Jednym z urządzeń wykorzystywanym do automatyzacji systemów parkingowych jest pętla indukcyjna – dowiedz się, na czym polega to rozwiązanie i jakie są jego zalety.

Pełna automatyzacja systemów parkingowych – jak działa pętla indukcyjna?

Systemy parkingowe wymagające automatyzacji najczęściej spotykane są na terenie firm, galerii handlowych, obiektów hotelowych lub zamkniętych osiedli. Pętla indukcyjna wykorzystuje czujniki magnetometryczne, które wykrywają obecność pojazdu. Urządzenie to zintegrowane jest z innymi elementami systemu parkingowego – przede wszystkim ze szlabanem, który w momencie, gdy pojazd najedzie na obszar działania pętli, podniesie się, a następnie opuści, gdy pojazd opuści określoną strefę. Pętle indukcyjne dostępne są w różnych wariantach, różniących się postacią urządzenia i sposobem montażu. Często pętla indukcyjna ma postać przewodu o określonej długości, który osadza się pod powierzchnią kostki brukowej. Możliwy jest także montaż w betonie lub w asfalcie – wówczas pętlę umieszcza się w specjalnym rowku. Następnie taką szczelinę wypełnia się żywicą poliuretanową lub innym materiałem wypełniającym. Tworzący pętlę przewód najczęściej układany jest na planie kwadratu lub prostokąta.

Ważne, aby przy montażu pętli indukcyjnej zwrócić uwagę na to, by urządzenie nie znajdowało się w bezpośrednim sąsiedztwie zbrojeń, stalowych elementów, a także elementów instalacji grzewczej, które mogą zakłócać pole elektromagnetyczne, a co za tym idzie – negatywnie wpływa na działanie pętli indukcyjnej.

Na rynku dostępne są także bezprzewodowe pętle indukcyjne napowierzchniowe i ziemne w wersji impulsowej i radarowej. Urządzenia te wykorzystują czujniki magnometryczne w celu wykrycia obecności pojazdu. Pętla, która umieszczona jest w podłożu, wysyła bezprzewodowo sygnał do dowolnego urządzenia automatyki bramowej, co wyzwala określoną akcję, np. otwarcie szlabanu, a następnie jego zamknięcie. To doskonałe rozwiązanie, które umożliwia automatyzację systemu parkingowego z zachowaniem bezpieczeństwa na wysokim poziomie.