Automatyka do bram wjazdowych została stworzona z myślą o zwiększeniu komfortu właścicieli domów. Dzięki napędowi nie musimy wychodzić z samochodu za każdym razem, gdy wyjeżdżamy lub wjeżdżamy na teren posesji. Nie musimy też opuszczać domu, by otworzyć bramę naszym gościom. Chyba że napęd ulegnie awarii… Jakie są najczęstsze przyczyny awarii napędów do bram? Niestety, ale bardzo często do awarii doprowadzają sami użytkownicy, którzy nieprawidłowo korzystają z bram wjazdowych oraz zainstalowanej automatyki. Wielu z tych błędów można uniknąć i cieszyć się sprawnym napędem bramy przez wiele lat. W naszym dzisiejszym artykule omówimy najczęściej spotykane awarie automatyki do bram i błędy użytkowania, które do tych awarii doprowadzają.
Awaria bramy wynikająca z braku serwisowania
Napęd w bramie wjazdowej, podobnie jak każdy inny zaawansowany technologicznie sprzęt, należy co jakiś czas poddać gruntownemu przeglądowi. W wyniku codziennego używania, pewne elementy mogą ulec zużyciu – jest to w pełni normalne. Żeby zapobiec niespodziewanej awarii warto dwa razy w roku profilaktycznie, przeprowadzić przegląd bramy i napędu. Istotna jest odpowiednia konserwacja zawiasów i elementów mechanicznych. Systematyczne stosowanie odpowiednich smarów zmniejsza opory występujące w czasie pracy bramy. To wpływa na dłuższą żywotność ruchomych elementów i zmniejsza ryzyko ich uszkodzenia.
Często popełnianym przez użytkowników błędem jest samodzielna, nieprawidłowo przeprowadzona konserwacja. Niejednokrotnie spotykamy się z sytuacją, w której użytkownicy chcą sami zadbać o konserwację bramy i pokrywają elementy mechaniczne i jezdne towotem. Taki rodzaj smaru ma zbyt gęstą konsystencję i jest zbyt lepki. Może powodować przyklejanie się piasku, kurzu i brudu do smaru, co prowadzi do pogorszenia pracy napędu, a nawet jego uszkodzenia.
Uszkodzenie siłownika bramy wjazdowej
Czasami automatyczne otwarcie bramy może być niemożliwe – na przykład w przypadku przerwy w dostawie prądu lub niedziałającego pilota. W takie sytuacji bramę należy otworzyć ręcznie, jednak zanim to zrobimy, należy obligatoryjnie wysprzęglić bramę. Polega to na odłączeniu napędu od bramy, dopiero po wysprzęgleniu można bez przeszkód otwierać ręcznie bramę. Niektóre z modeli napędów do bram zostały wyposażone w specjalne systemy zabezpieczające przed otwarciem ręcznym bramy bez wysprzęglenia, co pozwala uniknąć ewentualnego uszkodzenia bramy.
Awaria bramy spowodowana zalegającym śniegiem
Do najczęściej występujących zimą awarii z pewnością można zaliczyć uszkodzenie automatyki, a także zawiasów bramy przez zalegający śnieg. W tym przypadku niestety największą winą bywa zaniedbanie i … lenistwo użytkowników. Oczywiście jesteśmy w stanie zrozumieć, że odśnieżanie podjazdu nie jest niczym przyjemnym, jednak brama z napędem zdecydowanie nie powinna do tego być używana. Przed otwieraniem bramy należy sprawdzić, czy na jej torze ruchu nie zalegają resztki śniegu, lodowe bryły czy inne przedmioty, które mogłyby utrudniać jej ruch. Wybierając napęd do bramy warto zwrócić uwagę, aby miał odpowiednie zabezpieczenie w postaci czujników. Sprawią one, że brama się zatrzyma w momencie, gdy natrafi na przeszkodę.
Skutki źle dobranego siłownika do rozmiaru bramy
Nie bez przyczyny specjaliści kładą taki nacisk na dobór odpowiedniego modelu. Montaż napędu do zbyt ciężkiej bramy może skończyć się tylko w jeden sposób – awarią. Gdy waga bramy przewyższa tę zalecaną w specyfikacji producenta automatyki, napęd w czasie pracy poddawany jest bardzo dużym obciążeniom, wtedy najczęściej dochodzi do jego spalenia. Najbardziej narażone są napędy do bram przesuwnych. W przypadku pracy tego typu bramy występuje wiele oporów, które mogą być dodatkowo wzmacniane przez ewentualne zabrudzenia zalegające w mechanizmie. Dlatego wybierając napęd do bramy przesuwnej zalecane jest wybrać model przystosowany do pracy z bramą o ciężarze minimum 30% większym niż rzeczywista waga bramy.
Brama wjazdowa nie działa? Sprawdź fotokomórki!
Jak już wspomnieliśmy, należy dbać o wszystkie elementy automatyki bramy, również fotokomórki. Czasami powód usterki bywa prozaiczny, a jest nim brud, pył i kurz osiadający na czujnikach fotokomórek. Wystarczy pamiętać o ich regularnym czyszczeniu, by uniknąć nieprawidłowego działania bramy wjazdowej.
Tanie zamienniki części przyczyną usterek
Jak mówi znane przysłowie: “nie stać nas na tanie rzeczy” – ta zasada sprawdza się również w przypadku bram wjazdowych z napędem. Często skuszeni zaskakująco niskimi cenami, użytkownicy bram decydują się na tanie części zamienne. Pochodzą one zwykle od niesprawdzonych i nieznanych producentów, równie niska co cena, jest jakość tych części. Ostatecznie dochodzi do szybszego zużycia się danego elementu i ostatecznie musimy go wymienić. W niektórych przypadkach może dojść do uszkodzenia całego napędu. Warto wspomnieć, że używając nieoryginalnych zamienników, najczęściej nie mamy co liczyć na uznać reklamacji.
Masz problemy z automatyką do bramy? Chcesz uzyskać więcej informacji na ten temat? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami!