Jakie są najczęstsze awarie napędu bramy garażowej i jak sobie z nimi radzić?

Z pewnością każdy posiadacz bramy przerobił podobny scenariusz w swoim życiu. Poranny chaos – śniadanie, przygotowywać dzieci do szkoły, siebie do pracy, o niczym nie zapomnieć. Stajesz przed garażem, naciskasz przycisk na pilocie i… nic się nie dzieje. Napęd do bramy garażowej psuje się zwykle w najmniej oczekiwanym momencie – kiedy się spieszymy. Większość awarii napędu do bramy garażowej ma podobny przebieg i przyczyny. Co najważniejsze, części z nich możesz zapobiec, a niektóre problemy rozwiązać samodzielnie. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie są najczęstsze przyczyny awarii napędu
  • co najczęściej psuje się w automatyce
  • jak zapobiegać awariom

Co zrobić w przypadku awarii napędu do bramy garażowej?

Mimo wielu prób brama garażowa ani drgnie? Zastanawiasz się co zrobić w takiej sytuacji? Najważniejsze, to nie wpadać w panikę. Zanim zdecydujesz się wezwać serwis, warto podjąć kilka kroków, dzięki którym upewnisz się, czy masz do czynienia z awarią czy może powodem niedziałania bramy jest zupełnie coś innego… Na wstępie ustal, czy w budynku jest prąd. W przypadku przerwy dostawy energii elektrycznej napęd nie będzie działał. W takiej sytuacji pozostaje otworzyć bramę ręcznie. Gdy w sieci znów popłynie prąd, brama powinna działać poprawnie.

Warto także sprawdzić, czy problemem nie są rozładowane baterie w pilocie. Możesz sprawdzić działanie bramy przy pomocy zapasowego pilota lub spróbować otworzyć go za pomocą aplikacji w smartfonie. Żeby uniknąć takiej sytuacji, warto obserwować pracę pilota. Gdy będzie działał on z trudnościami lub wystąpią przerwy w łączeniu z bramą, to znak, że już czas wymienić baterię.

Spróbuj otworzyć bramę ręcznie – jeżeli brama stawia opór i jej otwarcie ręczne nie jest możliwe, wówczas oznaczać to może awarię nie napędu, a samego skrzydła bramy. Wówczas należy jak najszybciej skontaktować się z serwisem, aby nie doprowadzić do uszkodzenia napędu.

Sprawdziliście powyższe warianty, a mimo to brama garażowa nie ma zamiaru działać? To prawdopodobnie poważniejsza awaria. Poniżej omówimy najczęstsze przyczyny awarii napędu do bramy garażowej.

Dlaczego napęd do bramy garażowej nie działa? Najczęstsze awarie

Choć bywają wyjątki, to wiele awarii napędów w bramach garażowych powtarza się. Przytoczymy te, z którymi najczęściej muszą sobie radzić użytkownicy automatycznych bram garażowych.

Jednym z poważniejszych problemów jest awaria silnika napędu. Najczęściej problem z silnikiem wynika z zużycia szczotek, magnesów lub przekładni w wyniku eksploatacji. Pierwszymi symptomami ostrzegającymi przed awarią może być buczenie automatyki w czasie pracy, większe zużycie prądu, a także zakłócenia w pracy bramy. Jeżeli zauważmy jakieś niepokojące objawy, należy niezwłocznie skontaktować się z profesjonalnym serwisem. Przyczyną awarii silnika napędu w bramie garażowej bywa także złe dopasowanie napędu do ciężaru bramy.

Gdy brama zupełnie się nie otwiera lub działa w sposób przerywany, to może to także oznaczać uszkodzenie przewodów napędu. Przerwanie lub uszkodzenie przewodów może nastąpić na skutek zaśniedzenia, lub defektu mechanicznego. Przyczyny mogą być różne – od czynników atmosferycznych, przerwanie przewodów przez nieuważne użytkowanie garażu, lub przegryzienie przez zwierzęta. Jeżeli mamy podejrzenie, że źródłem awarii są przewody, najpierw warto sprawdzić styki – rozwiązaniem może być ich wymiana.

Doświadczenie pokazuje nam, że częstą przyczyną awarii jest nieprawidłowo wyregulowany albo uszkodzony wyłącznik krańcowy. Problem ten może dotyczyć także wyłącznika przeciążeniowego. Jeżeli element ten jest źle wyregulowany, wówczas nie będzie prawidłowo działać. Często błąd ten popełniany jest przy nieprofesjonalnym montażu bramy garażowej z napędem. Zdarza się także, że przyczyną jest uszkodzenie przewodu wyłącznika. Najczęstszym symptomem jest nie do końca otwierająca się brama. W zależności od przyczyny konieczna będzie regulacja wyłącznika lub jego wymiana. Usunięciem tej usterki powinien zająć się fachowiec.

Czasem przyczyna usterki jest bardziej błaha, niż myślimy. Wiele niedziałających bram ma swoje źródło w… zabrudzonej lub zasłoniętej fotokomórce. To właśnie dzięki fotokomórce brama garażowa wykrywa przeszkody i pracuje w prawidłowy sposób. Jeżeli zatem brama nie otwiera się lub nie zamyka, warto skontrolować ten element bramy. Jeżeli nic nie zasłania fotokomórki, warto ją przetrzeć – często osad z kurzu i pyłu może skutecznie zakłócić prawidłowe działanie bramy z napędem.

Czy awarii automatycznej bramy garażowej można uniknąć?

Niespodziewane awarie mogą się czasem przytrafiać, jednak przestrzegając kilku zasad, można ograniczyć ryzyko ich wystąpienia do minimum. Ważne, żeby wybierać napędy sprawdzonych producentów, wykonane z trwałych materiałów i podzespołów. Kluczowy jest także montaż bramy garażowej z napędem – powierzmy to zadanie profesjonalistom, aby mieć pewność, że wszystko zadziała prawidłowo.