Jaką bramę garażową wybrać do domu jednorodzinnego?

Na etapie budowy domu lub podczas jego remontu często stajemy przed koniecznością wyboru bramy do garażu. Warto dobrze przemyśleć swoją decyzję, ponieważ jest to inwestycja na wiele lat. Zadaniem garażu jest ochrona samochodów, motorów, rowerów i wszelkich innych przechowywanych w nim pojazdów i sprzętów przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi (takimi, jak: deszcz, kwaśne deszcze, grad, promienie UV, mróz, śnieg), przed zwierzętami (ptasie odchody mogą trwale uszkodzić karoserię, a kuny potrafią spowodować solidne uszkodzenia w samochodzie, np. przegryzając przewody), a także przed złodziejami. Dlatego warto dobrze przeanalizować wybór najbardziej newralgicznego elementu garażu, jakim jest brama. Jest to szczególnie istotne w przypadku garaży, które zawarte są w bryle budynku. W takim przypadku brama garażowa jest także elementem, przez który do wnętrza domu może dostawać się chłodne powietrze i przez który ucieka ciepło. Zatem przeglądając ofertę bram garażowych, warto zwrócić uwagę również na ten parametr.

Rodzaje bram garażowych

Nasi Klienci często pytają nas jaką bramę garażową wybrać, by sprawdziła się w codziennym użytku, a do tego zapewniała odpowiednią termoizolację. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rozwiązań i modeli bram garażowych. Jakie rozwiązanie jest najlepsze do domu jednorodzinnego? Wszystko zależne jest od potrzeb użytkowników, dlatego omówimy najpopularniejsze i najlepsze rodzaje bram garażowych, abyście mogli wybrać dla siebie najlepszy wariant. Dość tradycyjnym rozwiązaniem są bramy rozwierne, skrzydłowe – kiedyś bardzo popularne modele bram garażowych, jednak posiadające wiele wad. Decydując się na tego typu bramy garażowe, należy dysponować odpowiednią ilością miejsca przed garażem, a podjazd nie może być nachylony, by można było swobodnie ją otwierać. Takie bramy garażowe nie są też zbyt szczelne i nie zapewniają dostatecznej termoizolacji. Jaką bramę garażową wybrać więc, by była nowoczesna i odpowiadała naszym potrzebom? Oto najlepsze warianty bram garażowych, będące doskonałą alternatywą dla tradycyjnych, lecz jednocześnie przestarzałych modeli.

Bramy garażowe uchylne

To najbardziej podstawowy i budżetowy model bramy garażowej, co z pewnością wpływa na jego popularność. Uchylna brama garażowa składa się z jednego skrzydła, które porusza się na specjalnych prowadnicach. W momencie otwierania skrzydło bramy garażowej chowa się wewnątrz garażu, pod sufitem. Dostępne są także modele otwierane na bok, jednak musimy w takim przypadku zapewnić odpowiednią przestrzeń przy jednej ze ścian garażu. Zaletą bramy uchylnej jest przystępna cena, a także możliwość montażu nawet w garażach. Wybierając taką bramę garażową, trzeba pamiętać, że konieczne jest około 1,5 m przestrzeni przed budynkiem, aby móc swobodnie otworzyć bramę.

Bramy segmentowe do garażu

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są bramy segmentowe. Swoją nazwę zawdzięczają specyficznej budowie – ten typ bramy garażowej składa się z paneli-segmentów, które połączone są ze sobą zawiasami i odpowiednio uszczelnione. Podczas otwierania bramy, jej segmenty poruszają się po prowadnicach i chowane są pod sufitem – dzięki temu brama segmentowa zupełnie nie zajmuje przestrzeni wewnątrz garażu i przed budynkiem. Bramy segmentowe są doskonałym rozwiązaniem w przypadku niewielkiego podjazdu, a nawet jego braku. Dużą zaletą bramy segmentowej jest także doskonała izolacja cieplna, co pozwala uniknąć wychładzania budynku. Brama segmentowa może być obsługiwana ręcznie, a także przez automatykę – sterowanie za pomocą pilota lub panelu sterowania. Bramy segmentowe wykonywane są z różnego rodzaju materiałów, zatem można dopasować model, który będzie idealnie współgrał z designem budynku.

Bramy garażowe rolowane

W przypadku gdy przestrzeń w garażu jest niewielka, dobrym rozwiązaniem jest brama rolowana. Przypomina ona swoją budową roletę okienną zewnętrzną. Składa się z bardzo wąskich paneli połączonych ze sobą. Podczas otwierania bramy garażowej, zostaje ona zwinięta do estetycznie wykonanej i trwałej metalowej kasety, którą można zamontować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Brama garażowa rolowana wyposażona jest w napęd już w standardowej wersji. Oczywiście w przypadku awarii lub przerwy w dostawie prądu możliwe jest manualne otwarcie, lub zamknięcie bramy. Wybierając rolowaną bramę garażową, należy pamiętać, że charakteryzują się one nieco mniejszą izolacją cieplną niż brama segmentowa, jednak są doskonałym wyborem w przypadku niewielkich garaży. Bramy rolowane odznaczają się dużą estetyką, więc będą świetnie pasować do nowoczesnych domów jednorodzinnych.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat bram do garażu? Wciąż masz wątpliwości i nie wiesz jaką bramę garażową wybrać? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami – zapewniamy fachowe doradztwo w wyborze bramy garażowej, profesjonalny montaż i serwis.