Jak uzyskać dofinansowanie bramy garażowej z programu Czyste Powietrze?

Zima to pora roku, która bezlitośnie uświadamia nam, jak wiele jest jeszcze do zrobienia w kwestii poprawy jakości powietrza w Polsce. Nie jest tajemnicą, że za powstawanie smogu odpowiedzialna jest niska emisja, czyli emisja szkodliwych gazów i pyłów do wysokości 40 metrów (gospodarstwa domowe, lokalne kotłownie). Żeby zminimalizować zanieczyszczenie powietrza, prowadzone są liczne działania mające na celu poprawę termomodernizacji budynków. Od 2018 roku działa rządowy program dotacji Czyste Powietrze, który ma na celu wyeliminowanie nieefektywnych technik grzewczych, a także poprawę efektywności energetycznej budynków. W ramach tego programu można uzyskać dotację do zakupu nowego pieca, wymiany instalacji grzewczej, a także termomodernizacji budynków. Nas interesuje najbardziej ten ostatni aspekt. Dlaczego? Ponieważ termomodernizacja obejmuje również wymianę stolarki – zatem w ramach programu Czyste Powietrze możesz otrzymać dofinansowanie na wymianę bramy garażowej

Nowa brama garażowa to oszczędność

Zastanawiacie się co ma wspólnego brama garażowa ze zwalczaniem smogu? Więcej niż może się wydawać w pierwszym momencie! W przypadku, gdy garaż jest zintegrowany z bryłą budynku, brama garażowa może być miejscem największej straty energii. Wymieniając starą bramę garażową na nowoczesny model, zwiększamy bezpieczeństwo, a także zmniejszamy zużycie energii cieplnej. Na takim działaniu zyskuje środowisko naturalne i nasz budżet – szczególnie, gdy uda nam się uzyskać dotację w ramach Czystego Powietrza. 

Jaką bramę garażową wybrać, aby dostać dofinansowanie?

Jeżeli chcemy uzyskać dofinansowanie do zakupu nowej bramy, musimy zapoznać się z regulaminem programu Czyste Powietrze. Znajdziemy w nim dokładne wytyczne, które bramy są objęte dofinansowaniem. Nowa brama garażowa powinna charakteryzować się współczynnikiem przenikania ciepła mniejszym niż 1,3 W/ (m2K) – co jest wartością obowiązującą od 2021 roku. Oczywiście im niższy współczynnik ciepła, tym korzystniej. Pamiętajmy, że na dotację do bramy garażowej mogą liczyć właściciele domów, które są już wyposażone w czyste i nowoczesne źródła ciepła. 

Dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze można uzyskać w przypadku inwestycji o wartości wyższej niż 7 tys. zł. Wysokość dotacji zależna jest od uzyskiwanych dochodów rocznych na gospodarstwo domowe. Żeby skorzystać z programu Czyste Powietrze, należy złożyć wniosek w Wojewódzkim Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej w danym województwie. Od 2020 roku istnieje też możliwość złożenia takiego wniosku poprzez stronę internetową czystepowietrze.gov.pl.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat dofinansowania bramy garażowej w ramach programu Czyste Powietrze? Zapraszamy do kontaktu, nasi specjaliści pomogą Ci wybrać najlepszy model i udzielą wszelkich informacji.