Jak dbać o bramę garażową, aby służyła długi czas?

Odpowiednio dobrana brama garażowa zapewnia sprawne działanie przez wiele lat użytkowania. Wybierając bramę garażową, zwracamy dużą uwagę na jej parametry związane z izolacją cieplną, a także jakość i trwałość. Tymczasem kluczem do długotrwałego działania bramy garażowej jest odpowiednie dbanie o nią i konserwacja. Tylko w taki sposób możemy uniknąć problematycznych i kosztownych awarii.

Pielęgnacja bramy garażowej zaczyna się w chwili montażu

Pierwszym krokiem w prawidłowym użytkowaniu i dbaniu o bramę garażową jest jej prawidłowy montaż. Zanim przystąpimy do montażu bramy, należy zwrócić uwagę na stan wykończenia ścian wewnętrznych w garażu budynku. Miejsce, w którym będzie montowana brama garażowa, powinno być wykończone i uprzątnięte, aby w podzespoły bramy i napędu nie dostały się zanieczyszczenia. Żeby mieć pewność, że montaż bramy garażowej zostanie prawidłowo przeprowadzony, warto powierzyć to zadanie profesjonalistom. Doświadczenie w tej materii ma kluczowe znaczenie, wpływające bezpośrednio na jakość działania bramy.

Systematyczne mycie bramy garażowej – jakich preparatów użyć?

Zanim przejdziemy do specjalistycznych metod konserwacji bramy garażowej, zacznijmy od jej uprzątnięcia. Bardzo ważne w dbaniu o bramę garażową – niezależnie czy jest to brama segmentowa, rolowana czy uchylna – jest utrzymanie jej w czystości. To właśnie zalegające w elementach jezdnych zabrudzenia mogą skutecznie uszkodzić mechanizm bramy lub napęd. W przypadku bram segmentowych dużą uwagę należy zwrócić na prowadnice poziome – to właśnie w nich bardzo często gromadzi się piasek, kurz i inne zanieczyszczenia. Jeżeli nie będą systematycznie usuwane, to będą powodować większe tarcie, a co za tym idzie szybszą eksploatację części. Efektem tego może być między innymi uszkodzone rolek tocznych w zawiasach, co spowoduje zacinanie się oraz głośną pracę bramy. Gromadzące się w prowadnicach zanieczyszczenia, należy usuwać miękką szczotką lub ściereczką z pomocą zmywaczy technicznych. Następnie prowadnice trzeba posmarować ale tylko dedykowanym suchym smarem, który uniemożliwia przyklejanie się kurzu. Warto także systematycznie odświeżać zewnętrzną powierzchnię skrzydła bramy. Do tego celu najlepiej zastosować aktywną pianę do czyszczenia oraz silikon do konserwacji rozprowadzane za pomocą delikatną ściereczkę. W ten sposób odświeżymy powierzchnię wizualnie, ale również zadbamy o jej odporności na warunki atmosferyczne.

Konserwacja bramy garażowej zimą

Zimowa pogoda jest bezlitosna dla bram garażowych, dlatego o tej porze roku należy szczególnie o nie zadbać. Właściciele bram garażowych segmentowych muszą zadbać o uszczelki. Należy je dokładnie umyć, a następnie zakonserwować specjalnym preparatem silikonowym. Tę czynność warto powtarzać regularnie, aby uniknąć pękania uszczelek.

Chcesz dowiedzieć się, jak odpowiednio zadbać o swoją bramę garażową? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami!

tel.: 669 026 141

e-mail: info@nbs-system.pl