Brama segmentowa do garażu: montaż, zalety, automatyzacja

brama segmentowa do garażu

Garaż to duże udogodnienie dla właścicieli samochodów. Stanowi ochronę dla naszych pojazdów i w zasadzie, w przypadku większości garaż stał się standardowym rozwiązaniem, bez którego trudno wyobrazić sobie nowy dom. W przypadku, gdy garaż wraz z domem tworzy jednolitą bryłę, wówczas ważne jest nie tylko odpowiednie wykonanie ścian garażu, zaprojektowanie pod względem funkcjonalności, ale także dobór odpowiednich drzwi garażowych. Brama do garażu powinna zapewniać codzienne wygodne jej użytkowanie, bezawaryjną pracę, a także izolację termiczną na wysokim poziomie. Dlatego właśnie bramy segmentowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród klientów. Duża popularność sprawia także, że pojawia się coraz więcej pytań dotyczących specyfiki bramy segmentowej, jej zalet, zastosowania, a także doboru odpowiedniej automatyki. Dziś przybliżymy specyfikę tego rodzaju bramy do garażu, aby ułatwić wybór i odpowiedzieć na najczęściej spotykane pytania dotyczące tego rozwiązania.

Budowa segmentowej bramy garażowej – z czego się składa, jak działa?

Nazwa omawianej przez nas bramy garażowej jest ściśle związana ze specyfiką jej budowy. Konstrukcja bramy składa się z segmentów, w formie poziomych paneli, które połączone są ze sobą specjalnymi zawiasami. Panele wykonane mogą być z różnego rodzaju materiałów, a zawiasy są uszczelnione, aby uniknąć utraty ciepła z wnętrza budynku. Najczęściej stosowane są bramy segmentowe, w których segmenty podnoszone do góry, pod sufit garażu. Spotykane są także bramy segmentowe boczne, w przypadku których brama zwijana jest na jedną ze ścian (to dobre rozwiązanie dla niskich i jednocześnie szerokich pomieszczeń).

Warto zauważyć, że w przypadku bramy garażowej segmentowej niezbędne jest zapewnienie odpowiedniej przestrzeni do montażu mechanizmu bramy, tak aby działała ona bez żadnych przeszkód. Optymalną wysokością nadproża rekomendowaną przez fachowców jest około 25-30 cm wysokości. Jeżeli nie ma możliwości i garaż jest niższy, to wartość ta nie powinna być mniejsza niż 20 cm. Najczęściej problem zbyt niskiego nadproża, a co za tym idzie niedostatecznej przestrzeni dla mechanizmu, dotyczy starszych budynków, które nie były budowlane z myślą o tego rodzaju bramach garażowych. W takim przypadku mamy do dyspozycji kilka rozwiązań – montaż bramy innego rodzaju (np. rolowanej lub uchylnej) albo zastosowanie specjalnego rodzaju mechanizmu z maskownicą. Wówczas do zamontowania bramy wystarczy zaledwie 8 cm nadproża, jednocześnie mechanizm bramy nie zmniejsza światła wjazdu i funkcjonalności garażu.

Jakie są największe zalety bramy segmentowej do garażu?

W nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym priorytetem jest energooszczędność budynków, a także ich funkcjonalność i komfort, jaki daje życie w nich na co dzień. Idealnie w te potrzeby wpasowuje się segmentowa brama garażowa. Większość dostępnych tego typu bram wykonana jest wysokiej jakości materiałów, które doskonale chronią przed utratą energii cieplnej z pomieszczenia. Jeżeli poszukujecie bramy do domu energooszczędnego, warto przed zakupem dokładnie sprawdzić parametry danej bramy, które podaje producent, lub odwiedzić sklep z bramami garażowymi NBS System, gdzie fachowcy doradzą najlepszy rodzaj bramy segmentowej, który spełni Twoje wymagania.

Zaletą segmentowej bramy garażowej są także zabezpieczenia antywłamaniowe. Wyposażone w nie jest większość dostępnych aktualnie modeli. Zabezpieczenia antywłamaniowe nie tylko zmniejszają ryzyko kradzieży samochodu czy innych przedmiotów z garażu, ale przede wszystkim przedostanie się przez garaż do pozostałej części domu.

Bramy segmentowe do garażu wybierane są także ze względu na łatwość i wygodę użytkowania. Skrzydło bramy unosi się do góry i chowane jest pod sufitem – również tam umieszczony jest mechanizm. Dzięki takiemu sposobowi montażu bramy segmentowej nie zmniejsza się światło wjazdu do garażu, a także nie jest konieczne wygospodarowanie dodatkowej wolnej przestrzeni na mechanizm czy elementy bramy. Szeroki wybór modeli bram segmentowych umożliwia ich montaż w praktycznie każdym rodzaju garażu. Brama segmentowa jest też świetnym wyborem z estetycznego punktu widzenia. W ofertach producentów znajdziemy bardzo szeroką paletę kolorów i rodzajów wykończenia. Dzięki temu możliwe jest pełne dopasowanie rodzaju bramy do stylistyki budynku.

Automatyzacja bramy garażowej segmentowej – jaki napęd dobrać?

Garażowa brama segmentowa najlepiej spełnia swoje zadanie, gdy stosowana jest z napędem. Nowoczesne napędy do bram mogą współpracować z systemem domu inteligentnego, być sterowane smartfonem lub klasycznie pilotem. Ważne, aby napęd do bramy segmentowej dobrać, biorąc pod uwagę jej wagę, rozmiar, a także intensywność użytkowania. Najlepszym rozwiązaniem jest dobór napędu do konkretnego modelu bramy przez specjalistę – zapraszamy do salonu stacjonarnego, gdzie zapewniamy fachowe doradztwo.