Brama przesuwna czy dwuskrzydłowa – które rozwiązanie jest lepsze?

Wybór bramy wjazdowej nie jest łatwą decyzją. Nic dziwnego – brama jest najważniejszym elementem ogrodzenia. Istotna jest zarówno jej funkcjonalność, jak i estetyka. Czym kierować się podejmując decyzję o wyborze modelu bramy wjazdowej? Zarówno brama przesuwna, jak i dwuskrzydłowa mają swoje zalety, ale także ograniczenia, które warto poznać przed podjęciem decyzji o zakupie danego modelu. Na zakup bramy warto poświęcić dłuższą chwilę, ponieważ to element, z którego korzystamy nawet kilka razy dziennie – musi być niezawodny!

Brama wjazdowa przesuwna – gdy przestrzeni jest niewiele

Problemem na wielu posesjach jest brak przestrzeni i bardzo krótkie podjazdy. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem jest brama przesuwna. Składa się ona z jednego, długiego skrzydła, które przesuwane jest na specjalnej prowadnicy wzdłuż ogrodzenia. Zaletą bramy przesuwnej jest to, że po jej otwarciu mamy dostępne pełne światło, co jest znacznym ułatwieniem podczas manewrowania samochodem. Po otwarciu brama nie wymaga ryglowania. Podjazd może opadać lub wznosić się, ponieważ brama otwiera się na bok, problem może pojawić się gdy teren znacząco opada na jedną stronę. Decydując się na bramę przesuwną trzeba pamiętać, że jej montaż jest bardziej wymagający – konieczne jest wykonanie trwalszego fundamentu. Model ten jest odpowiedni w przypadku szerszych działek – otwarcie bramy przesuwnej wymaga pewnej ilości miejsca.

Klasyczna brama dwuskrzydłowa

Tradycyjnym modelem bramy jest brama dwuskrzydłowa, rozwieralna. Trzeba przyznać, że doskonale się prezentuje – szczególnie elegancko wyglądają kute bramy dwuskrzydłowe. Ten rodzaj bramy dobrze sprawdzi się w przypadku wąskiej działki, na której używanie bramy przesuwnej nie byłoby możliwe z przyczyn technicznych. Zaletą jest także łatwiejszy i szybszy montaż – prostszy jest też montaż furtki (może być umiejscowiona z dowolnej strony bramy, bezpośrednio przy bramie). Decydując się na bramę dwuskrzydłową, musimy mieć na uwadze, że wymaga ona wystarczającej ilości miejsca, by można było ją swobodnie otworzyć i wjechać samochodem. Należy wiedzieć, że bramy dwuskrzydłowe są znacznie bardziej narażone na uszkodzenia przez czynniki zewnętrzne – np. przez wiatr.

Jeżeli wciąż nie macie pewności, jaki rodzaj bramy lepiej sprawdzi się na Waszej posesji, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Przedstawimy dostępne możliwości i dopasujemy najlepszą bramę do Twojego ogrodzenia.