Brama do garaży dwustanowiskowego – lepiej wybrać jedną, czy dwie?

Dwa samochody w rodzinie to już praktycznie standard. Szczególnie w mniejszych miejscowościach, gminach czy terenach podmiejskich, wszędzie tam, gdzie transport publiczny jest niewystarczający, mieszkańcy cenią sobie niezależność. Posiadając dwa samochody, należy pomyśleć o odpowiednio dużym garażu, w którym zmieszczą się obydwa pojazdy. Z doświadczenia jednak wiemy, że w garażu chcemy zmieścić znacznie więcej niż samochody – często wykorzystujemy garażową przestrzeń do przechowywania opon poza sezonem, rowerów, czy narzędzi. Jaką bramę garażową wybrać do garaży dwustanowiskowego, aby była wygodna w użyciu?

Brama podwójna do garażu dwustanowiskowego – zalety i wady

Jednym z dostępnych rozwiązań z zakresu bram garażowych jest brama podwójna. Ma ona znacznie większą szerokość od bramy pojedynczej, tak by możliwe był wyjazd dwóch samochodów stojących obok siebie. Zaletą bramy podwójnej do garażu dwustanowiskowego jest niższa cena niż w przypadku dwóch bram pojedynczych. Podwójna brama garażowa umożliwia też komfortowe manewrowanie samochodem podczas parkowania. Warto wiedzieć, że bramy garażowe dedykowane garażom dwustanowiskowych, mają wysokiej jakości izolację. To zapewnia znacznie mniejsze straty ciepła, gdy brama jest zamknięta.

Decydując się na montaż podwójnej bramy garażowej, należy mieć na uwadze, że podczas otwierania dochodzi do dużych strat ciepła z wewnątrz budynku. Jest to szczególnie ważna informacja, w przypadku, gdy garaż nie jest oddzielnym budynkiem, a zbudowany jest w bryłę budynku. W przypadku podwójnej bramy garażowej należy także pamiętać, że konieczny będzie mocniejszy siłownik w przypadku montażu automatyki.

Czy dwie pojedyncze bramy do garażu dwustanowiskowego to lepsze rozwiązanie?

Popularnym rozwiązaniem – szczególnie gdy garaż jest integralną częścią domu jednorodzinnego – jest montaż dwóch oddzielnych bram. Możliwość otwarcia każdej bramy z osobna zmniejsza straty ciepłego powietrza z wnętrza budynku, a sama brama otwiera się szybko i sprawnie.

Co prawda należy liczyć się z wyższym kosztem bram i ich instalacji (potrzebne będą dwa siłowniki automatyczne). Sama konstrukcja dwóch bram garażowych bardziej sprzyja powstawaniu mostków termicznych – wart zatem wybrać model bramy o jak najlepszej izolacji.

Nie wiesz, które rozwiązanie wybrać? Zapraszamy do naszych salonów, gdzie doradcy techniczni chętnie podzielą się swoją wiedzą!