Awaryjne otwieranie bramy wjazdowej w przypadku braku prądu

Bramy wjazdowe z napędem są niezwykle wygodne w użytkowaniu. Teoretycznie otwarcie i zamknięcie bramy zabiera tylko kilka minut, ale w perspektywie tygodnia czy miesiąca, zyskujemy sporo cennego czasu. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy nie możemy skorzystać z tego komfortowego rozwiązania. Jedną z nich jest przypadek braku zasilania energią elektryczną. Na awarię prądu nie mamy wpływu, a także na to, kiedy zostanie ona rozwiązana. Dlatego dobrze jest znać możliwości otwarcia bramy wjazdowej w takiej sytuacji, aby nie utknąć po którejś stronie bramy.

Otwieranie awaryjne bramy wjazdowej za pomocą kluczyka

Podstawowym sposobem na otwarcie bramy wjazdowej w przypadku braku zasilania jest użycie specjalnego kluczyka. Każdy model bramy wyposażony jest w dedykowany kluczyk, przy którego pomocy możemy ręcznie, w prosty sposób otworzyć bramę. Kluczyk ten w momencie przekręcenia go zwalnia mechanizm i możliwe jest swobodne otwarcie bramy. Warto po zakupie napędu do bramy zapoznać się z instrukcją otwierania awaryjnego, aby być przygotowanym na taką ewentualność.

Stosowanie zasilania awaryjnego do napędu bramy wjazdowej

Znacznie bardziej komfortowym rozwiązaniem jest zastosowanie dodatkowego, awaryjnego zasilania. Ma ono postać karty ładowania i akumulatora. W momencie, gdy zabraknie zasilania z sieci, napęd przełącza się na pobór prądu z akumulatora. Dzięki temu, możemy korzystać z funkcji automatycznego otwierania i zamykania bramy, mimo braku prądu elektrycznego. Ilość cykli otwarcia/zamknięcia bramy przy użyciu awaryjnego źródła zasilania jest uzależniona od pojemności akumulatora, a także od poboru prądu przez napęd bramy wjazdowej. W momencie, gdy główne zasilanie wróci do normy, napęd automatycznie wróci do korzystania z zasilania sieciowego. Do ładowania awaryjnego akumulatora urządzenie wykorzystuje prąd z sieci.

Awaryjne otwieranie bramy dla służb ratunkowych

W przypadku pożaru, zagrożenia zdrowia lub życia, wycieku gazu czy innych niebezpiecznych wypadków, liczy się każda sekunda. Czekanie służb ratunkowych na otwarcie bramy mogłoby być tragiczne w skutkach. Dlatego napędy do bram lub szlabany warto wyposażyć w moduł SOS, który otwiera je samoczynnie, na dźwięk syreny pojazdu uprzywilejowanego. To znacznie zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców. Jeśli zwiększyć swoje podnieść bezpieczeństwo, skontaktuj się nami przedstawimy ofertę na montaż modułu SOS.